Vyplatí se faktoring v mezinárodní dopravě?

Čekání na platby versus investice do rozvoje

Jak toto řešení funguje v praxi, ukazuje každodenní činnost společnosti LUTEK-TRANS z Gorzówa Wielkopolského (TC ID 240063), která se jako jedna z prvních zúčastnila testu faktoringu JITpay prostřednictvím Marketplace od TIMOCOM.

Vše začíná u základů..

LUTEK-TRANS je dopravní a logistická společnost s desetiletou zkušeností na trhu. Specializuje se na vývoz, dovoz a kabotáž po celé Evropě.  Stále se rozšiřující flotilu nákladních vozů poznáte už z dálky podle výrazného červeného zbarvení s výrazným bílým logem. Kromě polské centrály má společnost také prosperující pobočku v Berlíně (TC ID 388693).

„Na trhu působíme již 10 let, a to především díky vlastnímu odhodlání, protože ne vždy to bylo snadné.“ Spoluzakladatelka společnosti Lidia Schayerová přiznává: „Pro přežití v oboru je nutný neustálý vývoj, proto neustále rozšiřujeme naši nabídku a investujeme do nových vozidel.“

To by však nebylo možné, kdyby politika společnosti nebyla postavena na pevných základech. Lidia Schayerová uvádí dva z nich: „Především máme skvělý tým, který nám pomáhá růst. Kromě toho se velmi silně zaměřujeme na bezpečnost silničního provozu i mimo něj. To nám umožňuje dodávat zboží v plném rozsahu a včas, a to zase zajišťuje udržení stálých zákazníků. Většina těch, kteří alespoň jednou využili našich služeb, u nás zůstává natrvalo.“

... a končí s penězi

Majitelé společnosti LUTEK-TRANS mají jasně stanovené cíle:

„Chceme se starat o zákazníka, být firmou, kterou stojí za to doporučit, a dělat svou práci co nejlépe, protože to se promítá do důvěryhodných dodavatelů a slibuje dobrou spolupráci v budoucnu," prohlašuje Lidia Schayer.

Jedním z kroků k dosažení těchto cílů je nyní nákup nových tahačů, což je mimochodem také docela náročné. Rozvoj vozového parku slouží ke zvýšení zisku, ale také generuje výdaje. Aby bylo možné udržovat rostoucí počet automobilů a investovat do nových, je nezbytná likvidita. Riziko její ztráty často nedá podnikatelům spát. Dlouhé lhůty splatnosti, které v dopravě často dosahují až 90 dnů, tomu rozhodně nepomáhají. Čekat tři měsíce na platbu za dokončenou objednávku může být velmi náročné na nervy i peněženku. Aby se tomu vyhnuly, volí mnoho společností externí financování, jako je například faktoring, který mohou díky našemu partnerství s JITpay využívat i zákazníci společnosti TIMOCOM, a to v rámci objednávky přepravy v Marketplace.

Pokud chcete vyrazit na cestu, pamatujte na rychlou platbu

Společnost LUTEK-TRANS zahájila své faktoringové dobrodružství v roce 2020 a rozhodla se využít služeb společnosti JITpay. Na otázku, jaké jsou výhody tohoto řešení, odpovídá Lidia Schayerová stručně:

„Výhodou faktoringu je bezpochyby rychlá úhrada faktury, zejména při splatnosti delší než 60 dnů. To se bohužel stává velmi často, a přesto je finanční likvidita základem fungování nejen dopravních podniků. Faktoring pomáhá udržovat ji při nízkých nákladech.“

LUTEK-TRANS, JITpay a TIMOCOM - faktoring v praxi

Formy externího financování často vzbuzují nedůvěru kvůli svým nákladům, době realizace a rozsahu formalit. Proto je důležité analyzovat výhody a nevýhody možných řešení a následně vybrat to nejlepší. Pro gorzovského dopravce znamená spolupráce s TIMOCOM a JITpay možnost využívat dvě osvědčená řešení na jednom místě.

Společnost LUTEK-TRANS je zákazníkem společnosti TIMOCOM od roku 2013. Dostupnost faktoringu JITpay v rámci burzy nákladů je dalším krokem k posílení této spolupráce. Agnieszka Szcześniak, specialistka zákaznické podpory společnosti TIMOCOM, vysvětluje: „Společnost LUTEK-TRANS je velmi otevřená inovacím, a proto se ochotně zapojila do testování nového finančního řešení dostupného prostřednictvím našeho systému, i když dříve využívala faktoring jiným způsobem. Je to skvělý příklad oboustranně výhodné situace: zákazník rychle získá prostředky na další zakázky a investice a my získáme cennou zpětnou vazbu, která nám umožní optimalizovat naši práci.“

Připojuje se k ní Paulina Błoszyk, manažerka oddělení logistiky společnosti LUTEK-TRANS:

„Aktivně využíváme faktoring od JITPay prostřednictvím Marketplace společnosti TIMOCOM a jsme s ním velmi spokojeni. S JITPay spolupracujeme téměř od začátku její cesty a nyní máme díky partnerství se společností TIMOCOM ještě lepší finanční podmínky. Kromě toho, a to je pro nás velmi důležité, omezujeme administrativní práci na minimum.

Systematicky využíváme výměnu od společnosti TIMOCOM k vyhledávání nové přepravy. Je pro nás také zdrojem, jehož prostřednictvím získáváme nové obchodní partnery.“ Lidia Schayerová popisuje na závěr: „To, že je faktoring od JITpay dostupný prostřednictvím burzy, znamená, že máme na jednom místě přístup k databázi prověřených dodavatelů a k rychlé platbě za danou přepravní zakázku.“

Práce bez výzev by byla nudná

Práce v dopravě není snadná. Jak se říká, musíte mít na krku chytrou hlavu a oči na stopkách. Nároční dodavatelé a nepředvídatelné situace na silnici stojí řidiče i dopravce mnoho stresu. O to důležitější je optimalizovat svou práci tak, abyste se netrápili zbytečnostmi a měli uspokojení z toho, v čem jste nejlepší.

„Na mé práci se mi nejvíce líbí, že se v tomto oboru nemůžete nudit, každý den přináší něco nového: nové zážitky, nové dopravní výzvy a kontakt s lidmi.“ Lidia Schayerová zdůrazňuje: „Dobrý tým je také nenahraditelný.“ Pokud svou práci milujete, znamená to úspěch, růst a spokojenost pro obě strany... přesně o tom je doprava!

Nahoru