14.01.2014

Podíl nákladů neustále roste

Dopravní barometr TimoCom se díky úspěšnému 4. čtvrtletí zasloužil o optimistický závěr roku

(2)

Düsseldorf, 20. 12. 2013 – Vyrovnanější, bez skokových změn a celkově s vyššími čísly – takový byl v porovnání s předchozím rokem dopravní barometr v roce 2013. Pozitivní výsledky přineslo i čtvrté čtvrtletí. Poměr nákladů a volných vozů 49:51 sice ukazuje na lehký převis kapacit, oproti srovnatelnému období minulého roku je však podíl přeprav o čtyři procentní body vyšší.

„Nyní předpokládáme stabilní až zvýšený objem přeprav ve čtvrtém čtvrtletí,“ uváděla čtvrtletní zpráva č. 3/2013. A to se skutečně potvrdilo. Na začátku posledního kvartálu sice podíl nákladů mírně klesl, s 53 procenty byl ale přesto nadprůměrný.

 

Podzim plný nákladů
V listopadu ukazoval dopravní barometr TimoCom poměr nákladů a volných vozů 48:52. Na první pohled jen další pokles podílu nákladů, avšak Marcel Frings, zástupce společnosti TimoCom, vidí vývoj pozitivně: „Při analýze čísel musíme brát v potaz to, z čeho vycházíme. V listopadu uplynulého roku byl poměr 38:62, což evropským dopravcům pochopitelně zkazilo náladu. Nyní jsme o celých deset procentních bodů výše, zaznamenáváme tedy výrazný a příznivý posun vpřed.“
Celkově lze hovořit o silném podzimu – obchody byly včas zásobeny vánočním zbožím a ještě v polovině prosince křižovalo evropské silnice spousta nákladních vozů plných dárků. Díky tomu dosáhl poměr v tomto svátečním měsíci skvělých hodnot 47:53.

 

Pozitivní vývoj pokračuje
Rok 2013 lze zcela určitě zhodnotit jako úspěšné období, které podpořilo další hospodářský růst. Celkový výsledek poměru nákladů a volných vozů činil 47:53, což je opět lepší než v roce 2012 (45:55). Co se týče budoucnosti, zůstává Frings optimistický: „Vycházíme ze zlepšení a oživení evropského dopravního trhu. Na spolehlivé předpovědi je pochopitelně brzy, ale obecně očekáváme další vzestup. Jestli k němu dojde již v prvním čtvrtletí roku 2014, závisí ve velké míře i na rozmarech počasí.“
Pokud se zima projeví v plné síle, může to samozřejmě přinést problémy. Pak už je ale cesta zcela volná – pro více nákladů a více přepravních zakázek.

Stáhnout tiskovou zprávu
Nahoru