27.10.2020

Dopravní barometr od TIMOCOM: 10milionová hranice prolomena

Třetí čtvrtletí roku 2020 s jasným oživením - v celé Evropě je cítit potřeba dohonit skluz

Nabídky přeprav v Evropě

Erkrath, 20.10.2020 – Evropská nákladní silniční doprava v období od června do září tohoto roku výrazně posílila. Nabídky přeprav, které ve třetím čtvrtletí roku 2020 zaznamenal dopravní barometr od TIMOCOM, vyrovnaly velmi slabé druhé čtvrtletí aktuálního roku způsobené pandemií koronaviru. A čísla dokonce překročila hodnoty ze stejného období roku 2019 v každém měsíci.

Ve vnitrozemské a mezinárodní nákladní dopravě se ve třetím čtvrtletí 2020 projevuje výrazný růstový trend. Poprvé od začátku koronavirové krize bylo překročeno 10 milionů přeprav v rámci jednoho měsíce.

Počítáme-li zadané přepravy ze všech 44 evropských zemí, které zaznamenává barometr, dospějeme k nárůstu nabídek přeprav o 111 procent v porovnání s předchozím čtvrtletím (3. čtvrtletí v porovnání s 2. čtvrtletím roku 2020). V porovnání se stejným čtvrtletím roku 2019 bylo zaznamenáno o 17 procent přeprav více (3. čtvrtletí 2020 v porovnání s 3. čtvrtletím 2019). Nejsilnějším obdobím přitom bylo září. V září bylo poprvé od začátku koronavirové krize zaznamenáno více než 10 milionů přeprav v rámci jednoho měsíce. Dokonce je tím překročena nejlepší hodnota roku 2019, což bylo také září, o 26 procent. „Důvodem je jistě poměrně klidná situace ohledně počtu infikovaných v letních měsících a citelná potřeba dohnat skluz po lockdownu v mnoha evropských zemích“, říká Gunnar Gburek, mluvčí společnosti TIMOCOM. Například Itálie, která byla velmi zasažena, ukončila svou velmi přísnou karanténu na začátku června a také Španělsko zrušilo na konci června nouzový stav. Znovu se začala rozjíždět výroba poté, co se téměř v celé Evropě zastavila.

O milion přeprav více v rámci vnitrozemské dopravy

Potřeba dohnat zmeškané přepravy je znát také ve vnitrozemské dopravě. V rámci Německa se logistika intenzivně zotavila a bez výjimky byly také překročeny hodnoty z minulých let: Ve třetím čtvrtletí 2020 bylo zveřejněno o milion přeprav více než ve srovnatelném období roku 2019. V porovnání s druhým čtvrtletím roku 2020 hodnota exponenciálně narostla. V jednotlivých měsících to vypadalo takto: červenec 3 procenta, srpen 17 procent, září 73 procent. Zotavila se také francouzská logistika v národní dopravě. Objemy zde ve třetím čtvrtletí 2020 rostly o více než 12 procent za měsíc.

Rostoucí mezinárodní přepravy

Obecný růst se projevuje v mezinárodní nákladní dopravě. Nabídky přeprav z Německa do Francie například i přes koronavirovou krizi intenzivně vzrostly jak v porovnání s minulým rokem, tak i v porovnání s 2. čtvrtletím 2020. Až o 72 procent. To samé platí pro přepravy z Německa do Belgie. Ve všech třech měsících činil nárůst minimálně 30 procent. V detailu: z Německa do Francie: červenec 72 procent, srpen 35 procent, září 34 procent; z Německa do Belgie: červenec 30 procent, srpen 60 procent, září 65 procent.

Dohání i opozdilci

Posilují i tradičně slabé země Jak veliká byla potřeba dohonit zameškané přepravy po celoevropských koronavirových omezeních, ukazuje dokonce i pohled na ty země, které obecně zaznamenaly pokles v porovnání s rokem 2019. I přes negativní srovnávací hodnoty uplynulého roku v porovnání s rokem 2020 došlo i v těchto zemích ve třetím čtvrtletí tohoto roku ke zlepšení. To znamená například z Německa do Maďarska: červenec -44 procent, srpen -34 procent, září -16 procent. Nebo z Německa do České republiky: červenec -41 procent, srpen -8 procent, září -3 procenta.

S pomocí dopravního barometru analyzuje FreightTech společnost TIMOCOM od roku 2009 ve 44 evropských zemích vývoj nabídky a poptávky přeprav v burze nákladů, která je součástí Smart Logistics System. Více než 135.000 uživatelů generuje denně až 750.000 mezinárodních nabídek přeprav a volných vozů. Systém pomáhá více než 45.000 zákazníků TIMOCOM dosáhnout svých logistických cílů rychleji, bezpečněji a jednodušeji.

Více informací o dopravním barometru od TIMOCOM naleznete zde.

Stáhnout tiskovou zprávu
Nahoru