20.04.2017

TimoCom zaznamenal silný začátek roku

Dopravní barometr v 1. čtvrtletí: Plně vytíženi směr jaro

(1)

Erkrath, 20.4.2017 – Evropský dopravní trh zažil v porovnání se začátkem minulého roku silný start a aktuální čísla z dopravního barometru TimoCom to dokazují naprosto jasně. V 1. čtvrtletí činil podíl přeprav v poměru k volným vozům 43:57. Dokonce ani klasický pokles přeprav v únoru nedokázal v závěrečném zúčtování prvních tří měsíců vychýlit dopravní barometr z rovnováhy.

Podíváme-li se na srovnatelnou hodnotu ze slabého začátku roku 2016 (30:70), má evropská doprava za sebou výrazně aktivnější rozjezd. Poté co uplynulý rok nakonec uzavřel dobrým podílem přeprav, projevil se tento pozitivní vliv také v prvních třech měsících roku 2017.

Přepravní trh odolal únoru

V lednu činil podíl přeprav 44 procent a byl tedy pouze o sedm procent nižší než silný vánoční měsíc prosinec. Gunnar Gburek (TimoCom Company Spokesman) vysvětluje, proč mimo jiné začal tento rok pro evropské dopravní odvětví tak dobře: „Extrémně nízký stav vody v řekách dopřál silnici více přeprav. Díky mírnému počasí bylo navíc možno realizovat přepravy bez typických zimních omezení.“

Zkušenost uplynulých let se potvrdila i tentokrát, protože v únoru podíl přeprav dle očekávání nejprve poklesl. V polovině čtvrtletí tak proti 39 procentům přeprav stálo 61 procent volných vozů. Zbývající dny nejkratšího měsíce se však neprojevily stejně výrazně jako v roce 2016 (21 %) a i v únoru měla mírná zima pozitivní vliv na aktivitu přeprav.

První sluneční paprsky oživily také evropský dopravní trh, takže v březnu bylo opět více jízd z bodu A do bodu B. Začátek jara a pěkné počasí táhlo lidi ven, což se také pozitivně projevilo na množství přeprav. Dopravní barometr vzrostl o 8 procentních bodů na podíl přeprav 47 procent a březen tak byl nejsilnějším měsícem čtvrtletí.

Jarní přepravy ve výhledu

Při pohledu směrem k jaru se nabízí otázka, jaký další průběh dopravní odvětví čeká. „Vycházím z toho, že svátky přívětivé pro všechny zaměstnance budou mít jistě vliv na konjunkturní data z minulého roku. Avšak Velikonoce jistě zvýší spotřebu mezi obyvatelstvem a tím i množství přeprav. Špatné rámcové podmínky v důsledku hospodářských a politických nejistot zatím nejsou znatelné. Bude zajímavé sledovat, jaký vliv budou mít na vývoj v evropské dopravě“, vysvětluje Gburek svůj odhad. 

I přes nejistoty vychází TimoCom z toho, že v dubnu, květnu a červnu se jako tradičně objeví v dopravní platformě TimoCom více nabídek nákladů a přepravy tak opět převýší volné kapacity na trhu.

 

Více informací o TimoCom a dopravním barometru naleznete na www.timocom.cz.

Stáhnout tiskovou zprávu
Nahoru