Jak zadávat efektivně přepravní objednávky

Využití aplikace Objednávky v praxi

Společnost BLM Trucking s.r.o. byla založena v červenci roku 2005 jako truckingová společnost pro zákazníky v Dánsku. V roce 2010 začala spolupracovat výhradně s nadnárodní dánskou společností CONTINO TRANSPORT A/S. BLM Trucking s.r.o. dnes zaměstnává 60 lidí a vlastní 44 tahačů s plachtovými návěsy. Nespecializuje se na konkrétní komoditu. Paletové zboží, které přepravuje, je naopak rozmanité a z různých výrobních sektorů. Od vánočních stromků, přes krmiva pro psy až po díly větrných elektráren. Stejně rozmanitý je způsob přeprav. Vykonávají jak celovozové přepravy, kabotáže, tak i rozvozy ke konečným zákazníkům, kdy jeden kamion během jednoho závozu nakládá i doručuje zásilky na mnoha místech. Jezdí celou západní Evropu, zejména ale Německo a Dánsko.

Počátky spolupráce s TIMOCOM

„Mnoho let jsme působili pouze jako truckingová společnost. Díky TIMOCOM jsme však od roku 2018 začali jezdit i pro české zákazníky a vytěžovat vlastní vozidla. Závozy pro volný obchod tvoří nyní 10 % našeho obratu. Pro vytížení všech našich kamionů využíváme Marketplace jak my, tak naše mateřská společnost CONTINO TRANSPORT A/S,“ shrnuje Jan Bokoč.

Transportní procesy – zadání a příjem objednávek přeprav

„Dokud jsme jezdili pouze pro CONTINO TRANSPORT A/S, neměli jsme potřebu vystavovat objednávky. Měli jsme svůj interní systém komunikace, evidence byla jednoduchá a vystačili jsme si se sdílenými tabulkami v excelu. Jakmile jsme začali hledat vlastní vytížení pro naše kamiony, přišla mi od německého zákazníka první objednávka v Marketplace od TIMOCOM,“ vzpomíná Jan Bokoč. „Bylo to rychlé, praktické a zcela jednoduché. Pochopil jsem, že pro zadávání objednávek ani my nepotřebujeme další nákladný systém. Náš běžný účetní program totiž nenabízí vyhovující formát pro zadání potřebných informací k objednávce přepravy.“

 

Jak zadat objednávku přepravy v aplikaci Objednávky

Přínosy aplikace Objednávky

„Vždy vytvořím nejdříve nabídku přepravy a z ní následně objednávku. Stačí zadat ID uživatele a vyplní se všechny potřebné údaje. Díky úzké integraci všech aplikací v systému ušetřím hodně času a opakovaného zadávání stejných údajů. Funkce kopírování či vytváření předloh a inteligentní automatické vyplňování zajistí, že všechny údaje o objednávce mohu zadávat rychle. Objednávky se mi neztrácejí v množství jiných e-mailů a nemohou mi spadnout do spamu. V aplikaci je spravuji centrálně na jednom místě.“

„Navíc, a to si velmi cením, pokud chci oslovit zadavatele, se kterým jsem spolupracoval před půl rokem, a zjistím, že již v Marketplace od TIMOCOM není, často se dozvím, že měl špatnou platební morálku a byl vyloučen. Informace o insolvenci, zejména zahraničních firem, ve svém interním systému zaručeně nemám. Jsem tak ušetřen zbytečných starostí a finančních ztrát," zdůrazňuje pan Bokoč.

Aplikace pomáhá i v dalších zefektivněních: „Bez potvrzení, že je objednávka přijata, ji neváhám nabídnout jinému dodavateli. Včasná realizace objednávky je stěžejní pro spokojeného zákazníka, proto je pro mě statusování objednávky velmi přínosné.“

Objednávky ve 27 jazycích

Marketplace zobrazuje objednávky v jazyce, který mají uživatelé uložen ve svých nastaveních. To oceňuje také Jan Bokoč: „Automatické zasílání objednávky v jazyce obchodního partnera, zcela smazalo jazykové bariéry. Nemám obavy zaslat objednávku bulharskému dopravci. Vím, že ji obdrží v azbuce, aniž bych se já musel zabývat překladem a měl s tím dodatečné výdaje. Je to obrovské ulehčení.“

Proč Marketplace od TIMOCOM?

Na evropském trhu je řada burz nákladů, které se postupně vyvíjejí v komplexní systémy řešící rozličné logistické procesy. V BLM Trucking vsadili na Marketplace od TIMOCOM. „Během 30 let mého působení v dopravním oboru jsem zažil mnoho a mohu s jistotou říct, že se v něm cítím jako ryba ve vodě. TIMOCOM Marketplace je skvělý nástroj splňující požadavky moderní doby a TIMOCOM je pro nás solidní partner. Přísný systém přijímání nových uživatelů nám dodává jistotu, že naše obchody jsou bezpečné, a kvalitní zabezpečení dat splňuje naše vlastní bezpečnostní standardy. Aplikaci Objednávky vřele doporučuji. Je to výborná alternativa pro všechny zadavatele, výrobní podniky či dopravce, kteří nemají vlastní logistický systém,“ uzavírá Jan Bokoč.

Do aplikace Objednávky mají přístup všichni uživatelé Marketplace a mohou ji kdykoliv začít používat. Odesílat objednávky z této aplikace je možné i partnerům, kteří nepoužívají Marketplace od TIMOCOM, zvolením možnosti „bez TIMOCOM ID“.

Aplikací to ovšem nekončí. Zvýšit časovou, výdajovou i procesní efektivitu lze propojením správy objednávek s Vaším TMS přes datové rozhraní.

Nahoru